Zasady tworzenia i realizacji strategii cyfryzacji gospodarki

Prezentacja programowa KIGEiT zawiera propozycję opracowania przez branżę cyfrową Krajowego Strategicznego Plany Działania (KSPD) dotyczącego Cyfrowej Dekady, zgodnie z treścią regulacji zawartych w Decyzji UE ustanawiającej program polityki „Droga ku cyfrowej dekadzie” do 2030 r. Decyzja rekomenduje przygotowanie KSPD w konsultacji z organizacjami biznesu, a w szczególności MŚP, oraz organizacjami społeczeństwa obywatelskiego. W niniejszym wystąpieniu Izba zgłasza swój udział w tym procesie, przedstawiając szkic ram organizacyjnych budowy oraz realizacji strategii, z jasnym przypisaniem budżetu i jego podziałem na poszczególne cele. Zgodnie z treścią Decyzji, KSPD powinien zawierać harmonogramy i budżety spójne z budżetami dla projektów wielokrajowych. Budżety tych projektów powinny zawierać  również wkłady prywatne, a więc KIGEiT będzie składał swe propozycje w porozumieniu z organizacjami biznesu z krajów członkowskich UE. KSPD powinien zapewnić nam jak najszerszy udział w największym programie gospodarczym UE, dedykowanym inwestycjom w modernizacje przemysłu i innowacje. Proponowane przez KIGEiT cele KSPD służyć będą cyfryzacji wszystkich branż i infrastruktury oraz wzmacniać udział polskich przedsiębiorstw w kreowaniu wartości w ramach europejskich sieci przemysłowych. Cyfryzacja stanowi istotę zmiany technologicznej większości innowacji wdrażanych w gospodarce, więc wdrożenie Decyzji będzie służyć w również usprawnieniu systemu stanowienia i realizacji strategii polityki innowacji. Temat skuteczności realizacji przyjętych strategii gospodarczych będzie poruszony w większości prezentacji i paneli dyskusyjnych tegorocznego FGTIME.

Wystąpienie KIGEiT jest apelem branży technologii elektronicznych i technologii informacyjnych o usprawnienie krajowego systemu stanowienia polityki gospodarczej i programów jej realizacji. Dryf, w  którym znalazła się gospodarka to słabość systemowa i zanik współpracy z biznesem.  Proponujemy zbudować system, który będzie korzystał z wiedzy i kompetencji organizacji biznesu. Wykorzystanie tego potencjału pozwoli kreować i realizować politykę gospodarczą, dzięki której będziemy mogli dołączyć do grupy krajów najwyżej rozwiniętych.

Prezentacja jest wstępem do poniższego panelu dyskusyjnego, do którego zaprosiliśmy przedstawicieli organizacji biznesu i polityków zainteresowanych budową polityki gospodarczej przy współpracą z biznesem.